Basketball Game

STATE TOURNAMENT OFFICIALS

Since our first state tournament assignment for Phil McDonald in 1979, our association has been represented at the WIAA Hardwood Classic by 48 different officials in over 185 appointments (as of 2015). In 1987, our first girls assignment went to Tim Wheatley. We are proud to have these members represent our organization.

In 2011, the WIAA changed to a regional tournament format. This reduced the number of games classified as "State" games. To better accommodate this tournament structure, fewer officials were needed for the state tournament.

Starting in 2011, officials were assigned to two size classifications per gender grouped by the state tournament location. 2B & 1B games are played in Spokane, 2A & 1A games are played in Yakima, and 3A and 4A games are played in Tacoma. Prior to 2011, officials were designated for only a single size classification per gender.

GIRLS 3A/4A
 

  • 2018 - Todd Howell

  • 2017 - Donny Johnson

  • 2016 - Nathan Murphy

  • 2015 - Riaz Kanji

  • 2014 - Donnie Johnson

  • 2013 - Romeo Escalona

  • 2012 - Riaz Kanji

  • 2011 - Angie Schmitt
     

GIRLS 1A/2A
 

  • 2019 - Geoff Weatherbie

  • 2018 - Pat Kaminski

  • 2017 - Pat Kaminski

  • 2016 - Brett McIntyre

  • 2014 - Romeo Escalona

  • 2011 - Romeo Escalona
     

GIRLS 2B/1B
 

  • 2019 - Garrett Galbreath

  • 2018 - Garrett Galbreath

  • 2017 - Stacey Hassebrock

  • 2016 - Pat Kaminski

  • 2015 - Nathan Murphy

  • 2013 - Donnie Johnson

  • 2012 - Kevin Stride

BOYS 3A/4A
 

  • 2019 - Tony Churlin

  • 2018 - Tony Churlin

  • 2017 - Aaron Keller

  • 2016 - Donnie Johnson

  • 2015 - Tony Churlin

  • 2014 - Todd Weber

  • 2013 - John McInnis

  • 2012 - Kevin Erickson

  • 2011 - Todd Weber
     

BOYS 1A/2A
 

  • 2019 - Shayne Day

  • 2017 - Todd Weber

  • 2016 - Todd Weber

  • 2015 - John McInnis

  • 2014 - Tony Churlin

  • 2013 - Todd Weber

  • 2011 - Kevin Erickson
     

BOYS 2B/1B
 

  • 2018 - Aaron Keller

  • 2012 - John McInnis

PRIOR TO 2001...

GIRLS 4A
 

  • 2010 - Tony Churlin

  • 2009 - Angie Schmitt

  • 2008 - Romeo Escalona

  • 2007 - Moe Kon

  • 2006 - Tony Churlin

  • 2005 - Pat Kaminske

  • 2004 - Tony Churlin, Moe Kon

  • 2003 - Mike Shumway

  • 2002 - Ashley Thomas

  • 2001 - Dan Taylor

  • 2000 - Marty Martinis

  • 1999 - Marty Martinis

  • 1998 - Jeff Schireman, Brian Kelly

     

GIRLS 3A
 

  • 2010 - Phillip James

  • 2009 - Kevin Stride

  • 2008 - Tony Churlin

  • 2007 - Kevin Erickson

  • 2006 - Moe Kon

  • 2005 - Romeo Escalona

  • 2003 - Tony Churlin, Kevin Erickson

  • 2002 - Dan Taylor, Dana Reese, Manny Fernandez

  • 2001 - Donnie Johnson, Ashley Thomas, Manny Fernandez

  • 2000 - Tim Wheatley, Glenn Dunbar

  • 1999 - Tim Wheatley

  • 1998 - Steve Landro

  • 1997 - Jeff Schireman

  • 1996 - Marty Martinis

  • 1995 - Harry Reich

  • 1992 - Tim Wheatley

  • 1991 - Ray Woellhof

  • 1987 - Tim Wheatley
     

GIRLS 2A​
 

  • 2010 - Dan Taylor

  • 2007 - Trent Harwood

  • 2005 - Ashley Thomas

  • 2004 - Ashley Thomas

  • 2003 - Dana Reese

  • 2002 - Donnie Johnson

  • 2001 - Donnie Johnson

  • 1997 - Steve Landro

  • 1995 - Tim Wheatley

  • 1993 - Harry Reich

  • 1990 - Tim Wheatley

  • 1988 - Tim Wheatley
     

GIRLS 1A​
 

  • 2009 - Pat Kaminske

  • 2008 - Pat Kaminske

  • 2006 - Trent Harwood

  • 2004 - Kevin Erickson

  • 2003 - Moe Kon

  • 1999 - Mike Shumway

  • 1994 - Rick Byrum

  • 1993 - Tim Wheatley

GIRLS 2B​
 

  • 2013 - Donnie Johnson

  • 2012 - Kevin Stride

  • 2009 - Dana Reese

  • 2008 - Kevin Stride

  • 2006 - Kevin Erickson

  • 2005 - Tim Wheatley

  • 2003 - Romeo Escalona

  • 2001 - Bruce Ward

  • 2000 - Gunther Hausmann

  • 1999 - Glenn Dunbar

  • 1994 - Harry Reich

  • 1989 - Tim Wheatley
     

GIRLS 1B​
 

  • 2013 - Donnie Johnson

  • 2012 - Kevin Stride

  • 2010 - Troy Moe

  • 2009 - Troy Moe

  • 2007 - Romeo Escalona

BOYS 4A
 

  • 2010 - Mark Myers

  • 2009 - Kevin Erickson

  • 2008 - Kim Walter

  • 2007 - Todd Weber

  • 2006 - Doug Howell

  • 2005 - Paul Patterson

  • 2004 - Paul Patterson, Rick Myers

  • 2003 - Rick Myers, Mark Myers

  • 2002 - Todd Weber, Kim Walter

  • 2001 - Murray Gordon, Doug Howell

  • 2000 - Rick Myers

  • 1999 - Tom Freal

  • 1998 - Todd Lund

  • 1989 - Dennis Myers

  • 1986 - Dennis Myers

  • 1985 - Dennis Myers
     

BOYS 3A
 

  • 2010 - Todd Weber

  • 2009 - John McInnis

  • 2008 - Mark Myers

  • 2007 - Jeff Schireman

  • 2006 - Steve Landro

  • 2005 - Mark Myers

  • 2004 - Dave Butler

  • 2003 - Kim Walter

  • 2002 - Murray Gordon

  • 2001 - Dave Butler, Lee Ottini
     

BOYS 2A​
 

  • 2010 - Donnie Johnson

  • 2009 - Romeo Escalona

  • 2008 - Todd Weber

  • 2006 - Jeff Schireman

  • 2005 - Todd Weber

  • 2004 - Doug Howell

  • 2003 - Doug Howell

  • 2002 - Bruce Ward

  • 2001 - Leroy Clement
     

BOYS 1A​
 

  • 2010 - Tom Freal

  • 2007 - Mark Myers

  • 1998 - Murray Gordon

  • 1992 - Tom Freal

  • 1991 - Rob Taylor

  • 1990 - Dennis Myers

BOYS 2B​
 

  • 2010 - Jeff Schireman

  • 2009 - vacant

  • 2008 - vacant

  • 2007 - Tom Freal

  • 2006 - Kim Walter

  • 2005 - Kim Walter

  • 2004 - Todd Weber

  • 2003 - Dave Butler

  • 2002 - Lee Ottini

  • 1994 - Tom Freal

  • 1984 - Dennis Myers
     

BOYS 1B​
 

  • 2009 - Aaron Keller

  • 2008 - Kevin Erickson

  • Facebook
  • Instagram

©2020 Snohomish County Basketball Officials, All Rights Reserved